Strona główna

Wykonawcy

MARTA ŚLIWA

Pochodzi z Wielkopolski, od początku związana ze sceną żeglarską, choć wykonuje nie tylko pieśni morza. Gra, śpiewa, pisze teksty, koncertuje. To pierwsza w Polsce, prawdziwa żeglarska bardessa. Nie było dotąd takiej.
Debiutowała w 1997 r. na festiwalu we Wrocławiu, jako członek zespołu Cape Cod. Była też przygoda z poezją śpiewaną, były też koncerty solowe, ale to z grupą Nagielbank zdobyła w latach 2001-2010 szereg nagród festiwalowych. Jednak prawdziwa Marta objawia się dopiero w koncertach solowych. Głos, charyzma, teksty, melodie, klimat - to jej niezaprzeczalne atuty. Na koncie ma jedną płytę "Pośrodku". Do Gliwic przyjedzie po raz trzeci, z nowymi piosenkami.

Marta Śliwa

HENRYK CZEKAŁA "SZKOT"

Na scenie żeglarskiej od ponad 35 lat. Zaczynał z Ryczącymi Dwudziestkami, współzakładał też Mechaników Shanty (wystąpili na Nad Kanałem w 2012 r.), którym do dziś lideruje. Ok 2004 roku powołał też do życia swój projekt muzyczny Szkocka Trupa, do którego zaprasza różnych muzyków, ostatnio z rodzinnego miasta Bytomia (zagrali w Gliwicach w 2014 r.).
Od ponad 10 lat koncertuje też solo. Jest autorem tekstów wielu żeglarskich przebojów, takich jak min. "Wzgórza Walii", "Dziki włóczęga", "Molly Malone" czy "Płyńmy w dół do starej Maui". W tym roku wystąpi w roli szantymena i poprowadzi załogę dziecięcą.

Henryk Czekała "Szkot"

JERZY OZAIST

Żeglarstwa i żeglarskiej muzyki nauczył się w rodzinnym Krakowie. I jako "krakus" brał udział w pierwszym polskim festiwalu "szantowym" - Górki Zachodnie rok '77. Później - już w Łodzi - związał się z legendą folku morskiego, grupą Cztery Refy. Na Mazurach - gdzie teraz mieszka - jest współzałożycielem innej grupy, równie znaczącej dla sceny tradycyjnej - North Wind. W obu pełni rolę szantymena. Koncertował z nimi na większości festiwali w Polsce, a także zagranicą - w Szwecji, Danii, Norwegii, Holandii, Anglii, w Niemczech, Włoszech i w USA.
Po raz drugi Jerzy Ozaist przyjął nasze zaproszenie, pojawi się w Gliwicach w roli szantymena i poprowadzi kilka szant - bez kolegów ze swoich macierzystych fomacji.

Jerzy Ozaist

ARMSTRONG'S PATENT (Holandia)

Jedna z najstarszych dziś grup w Holandii (w 2017 obchodzić będą 25-lecie) zajmujących się tradycyjnym folkiem morskim. Początkowo występowali jako wieloosobowy chór szantowy, dziś na scenie śpiewa sześciu chłopa, prezentujących a cappella szanty i pieśni morza z Anglii, Francji, USA, Irlandii i rodzimej Holandii. W Polsce byli już dwukrotnie, na zimowej i letniej edycji Portu Pieśni Pracy w Tychach. Od 15 lat organizują w swojej miejscowości - Appingedam - bardzo klimatyczny, dziś jeden z największych festiwali folku morskiego w Europie - Festival "Bie Daip", co w gwarze lokalnej znaczy... "Nad Kanałem" ;)

Skład:

 • Meindert Harkema,
 • Hero Woldhuis,
 • Henk Overweg,
 • Johan Wijnenga,
 • Chris van der Zwan,
 • Stuart Pendrill,
 • Janneke Woldhuis (manager),
 • Anneke Overweg (skarbnik).
Armstrong's Patent

2 SHEETS 2 THE WIND (Belgia)

Duet z Belgii, zafascynowany muzyką morza, folkiem, tradycyjną muzyką świata anglo- i francuskojęzycznego. Powstał po rozpadzie jednego z ciekawszych zespołów na belgijskiej scenie folkowej Les Males de Mer. Dwójka jego członków, Manu i Yves, postanowiła kontynuować muzyczną podróż jako duet. Gitara, mandolina, harmonijka ustna, bodhran, ciekawe, akustyczne współbrzmienia oraz przepiękne ballady i dynamiczne songi to ich wizytówka.

Skład:

 • Manu Moreau - śpiew, gitara, mandolina,
 • Yves Gravar - śpiew, gitara, harmonijka ustna, bodhran.
2 sheets 2 the wind

PERŁY I ŁOTRY

Na scenie od ponad 20 lat. Zespół założony na Śląsku, w roku 1992. Gospodarze Festiwalu Port Pieśni Pracy w Tychach i Festiwalu w Charzykowych. Laureaci Nagrody im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej. Ispirują się zarówno folklorem irlandzkim jak i bretońskim. Na koncie mają 7 płyt, w tym, odbiegającą od folku morskiego - gospelową "Missę". Występowali na wszystkich liczących się festiwalach w Polsce, gościli też w Finlandii, Niemczech, Holandii, Irlandii czy USA. Po ostatnich zmianach w składzie zarzucili utwory wokalno-instrumentalne skupiając się na pieśniach a cappella.

Skład:

 • Michał Gramatyka - śpiew, gitara basowa,
 • Michał Smoliński - śpiew, flety, banjo,
 • Michał Palka - śpiew, gitara, mandolina,
 • Michał Mrozik - śpiew,
 • Wojciech Harmansa - śpiew, akordeon,
 • Włodek Dębski - śpiew, gitara.
Perły i Łotry

SĄSIEDZI

Gospodarze, w tym roku na festiwalu będą celebrować 15-lecie. To grupa, specjalizująca się w tradycyjnych pieśniach morskich, w tym w szantach - śpiewanych a cappella, na głosy. Związani z Gliwicami od początku, tu odbył się ich pierwszy koncert (16.10.2001), tu zdobyli pierwszą festiwalową nagrodę (Grand Prix Silesian Shanties). Należą do skromnego i liczącego się grona laureatów Grand Prix krakowskiego festiwalu Shanties. Jak dotąd jako jedyni z Polski wystąpili na legendarnym "Sea Music Festival” w Mystic Seaport w USA. Na koncie mają 3 płyty, czwarta ma się ukazać w tym roku. Grali w Niemczech, Francji, Norwegii, Czechach, Holandii, USA. W swoim repertuarze mają ponad 100 utworów a cappella, wokalno-instrumentalnych, instrumentalnych, głównie z Irlandii, Bretanii. Ich wizytówka to mocne głosy i tradycyjne, akustyczne instrumentarium. Występowali m.in. z Jimmem Mageanem, Patem Sheridanem, Luizą Harasim-Grzelką (Open Folk), francuską grupą Les Dieses i wieloma innymi.

Skład:

 • Ela Król (skrzypce, śpiew),
 • Dominika Płonka (flety, śpiew),
 • Kamil Piotrowski (mandolina, śpiew),
 • Piotr Świeściak (gitara, śpiew),
 • Mirosław Walczak (skrzypce, śpiew),
 • Marek Wikliński (bodhran, koncertina, śpiew).
Sąsiedzi

Nawigacja